İnşaat firmalarının daha önce yaptıkları işleri göstererek yeni sözleşme imzalamaları bazen yanıltıcı olmaktadır. Eskiden mali durumu iyi olan bir firma sonradan sıkıntıya düşebilmektedir. Mağdur olan hak sahiplarinin bu durumu önceden bilmesi mümkün olamamaktadır. Firmanın bankalara olan borçları, çek ve senetlerinin dönüp dönmediği, çok sayıda projeye aynı anda girilip nakit sıkıntısına düşülüp, düşülmediği gibi konular şaşalı maketler, broşürler ve gösterilen eski bitmiş işlerle gözden kaçırılmaktadır.

Bütün bu nedenler ve ayrıca günümüzde mevzuatın, projelerin karmaşıklığı danışmanlık hizmeti almayı zorunlu hale  getirmektedir. Firmamız her biri konusunda uzman çalışma arkadaşlarımız ile danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu duruma düşmemek için... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul bazı bölgelerinde kentsel dönüşüm mağdurları çadırda yaşamaya başladı.Geçen hafta bir aile yarım bırakılan inşaat alanına çadır kurarak durumu protesto etmişti. Seslerini duyurmak isteyen diğer aileler de çadır kurunca bölgede bir ‘çadırkent’ oluştu. Yüzlerce aile yarım kalan projelerin tamamlamasını bekliyor. Bir yandan tamamlanan lüks rezidanslarda yaşam başlarken, bir yanda tozun toprağın içinde çadır yaşamı sürüyor.

 

Yaklaşık 7 yıl önce başlayan dönüşüm süreci hala sürüyor. Kimi firmalar projeleri yaptı, teslim etti. Kimi firmalar iflas etti ve bakanlık devreye girdi. Geçen hafta, evi yıkılan ama yenisi yapılmayan bir aile proje alanına giderek çadır kurmuştu. Kira yardımı alamadığı için zor durumda kaldıklarını belirten vatandaşlar bu aileye destek verince alanda çadır sayısı arttı.

 

SOKAKTA KALDIM

 

“Müteahhite 3 katlı bahçeli evimi verdim, şimdi sokakta kaldım. Evimin betonunu sırtımda taşıdım da yaptım. Kimin ne hakkı var bana bunu yaşatmaya” Bu sözlerin sahibi 72 yaşındaki Şanım Şimşek. Onun gibi yüzlerce kişi çadırkentte nöbet tutuyor. Çoğu emekli maaşıyla yaşadıklarını, kiralarını ödeyemedikleri için sokakta kaldıklarını söylüyor.

 

Seslerini duyurmak için 8 gün önce tek bir çadırla başlayan süreçte ilçedeki pek çok firmanın mağdurlarından da destek aldıklarını belirten vatandaş “Sorunumuz çözülene kadar buradayız” diyor.

6 aydır kira yardımı alamadığını belirten 58 yaşındaki Hamdi Bıçakçı, “1800 lira emekli maaşım, 1900 lira kiram var. Evimizden barkımızdan olduk, geçinemiyoruz. Mağdurlar uzun süren dönüşüm sürecinde hem ruhsal hem de beden sağlıklarının bozulduğuna da dikkat çekiyor. İddialara göre evini kaybettiği için intihar eden de var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SORUN NASIL BAŞLADI ?

 

İnşaat firması ile sözleşme imzalandıktan sonra hak sahipleri evini terk etti, başka ilçelerde kiraya çıktı. Eski binalar yıkıldı, yenisinin yapılması beklenirken inşaat çalışmaları durdu. Hem evleri yıkılan hem de yeni yapılacak projelerden ev alanlar mağdur oldu.

 

Bazı yerlerde birden fazla inşaat firması imza topladığı için, kiminde anlaşmalar bitmediği için kimin de ise firmalar mali sorun yaşadığı için süreç sağlıklı ilerlemiyor.

BİNLERCE AİLE ÇÖZÜM BEKLİYOR

 

Mağdurlar adına konuşan bir vatandaş süreci şöyle anlatıyor:

İnşaat firmasının 4 şantiye alanı var. Birinde inşaat bitti ama evlerin üzerinde haciz var ve 3’ünde bir yılı aşkın süredir çivi çakılmıyor. Kentsel dönüşümde evini bu firmaya verip mağdur olan 1000 aile var. Yeni ev alan da 600 aile. Aylardır yaptığımız suç duyurusuna cevap alamayınca 8 gün önce bir çadır kurduk, bugün 7 çadır oldu. Her gün bu sayı artıyor. Bu bölgede diğer firmalarla birlikte 10 bini aşkın mağdur aile var. Firmayla en son 20 gün önce görüştük, ‘paramız yok’ dediler. Şimdi telefonlarımız açılmıyor.